Základní informace

Vítejte v Chebu, městě s přibližně 34 tisíci obyvateli, pět kilometrů od hranic s Německem, na Ohři a v blízkosti lázeňského trojúhelníku.

V nadmořské výšce 459 m n. m. navštivte kostel sv. Mikuláše, Františkánský klášter i Chebský hrad, který je od roku 2017 Národní kulturní památkou.

Město Cheb leží v západní části České republiky, v blízkosti hranic s Německem. Nachází se v bezprostřední blízkosti lázeňského trojúhelníku, který je tvořen Františkovými Lázněmi, Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary.

Cheb byl už od středověku významným dopravním uzlem, ležel na důležité královské cestě z Norimberka do Prahy. Chebem prochází také důležitý třetí železniční koridor, který vede z Ostravy do Německa.

Status městské památkové rezervace získal Cheb v roce 1981. Jedním z hlavních symbolů chebské architektury je soubor jedenácti kupeckých domků pocházejících ze 13. století nazývaný Špalíček. Mezi další chlouby chebské architektury patří ostatní měšťanské domy na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, dominantní postavení zde má kostel sv. MikulášeFrantiškánský klášter s unikátní křížovou chodbou a hlavně Chebský hrad, který je jediným reprezentantem štaufské císařské falce na našem území. 

 

Za zmínku stojí také chebské letiště, které bylo v roce 1918 jediným funkčním letištěm na území Československa. Za druhé světové války vybudovali Němci v blízkosti letiště továrnu na výrobu stíhaček. Po vybombardování této továrny v roce 1945 americkými legiemi letiště upadlo do zapomnění a dnes slouží pouze ke sportovním účelům. V posledních letech se zde koná Letecký den s bohatým programem. 

Průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo 470 m n. m. Cheb nabízí možnosti rybaření i letní rekreace na přehradních nádržích  Jesenice a Skalka. 
V současné době město obývá více než 34 tisíc lidí.

Další zajímavosti

Skip to content