Search
Close this search box.

Pěší zóna v Chebu

Pěší zóna vznikla jako spojení středověkého centra Chebu s technickou novinkou své doby – nádražím, které se stavělo v roce 1863.

Celý bulvár byl v letech 2009-2010 rekonstruován do dnešní podoby
s Bránou času, 9 m vysokým artefaktem o váze 3,5 tuny.

Stavba nádraží byla v Chebu zahájena v roce 1863  a o dva roky později tudy projížděl první vlak, spojující Cheb s Regensburgem a Lipskem. 
Ale neexistovala spojnice vedoucí z nádraží do centra města.
 

Tak se v polovině devatenáctého století Chebané rozhodovali jak spojit srdce středověkého Chebu s technickou novinkou té doby, železnicí, a rozhodli se to udělat razantně.

Na jižním konci náměstí zbourali dva domy a vedli tímto průrazem nový výpravný bulvár k nádraží.
Při rekonstrukci, která proběhla v letech 2009 – 2010, byla v  místě těchto dvou domů postavena  BRÁNA  ČASU – 9 metrů vysoký artefakt, 2 metry široký a vážící 3,5 tuny.
Představuje dveře do již neexistujícího domu, zde se středověký Cheb otevírá industriální době a budoucnosti.
Kolem své osy se artefakt otáčí. Nenápadně – za 24 hodin o 180 stupňů. O půlnoci je v poloze „zavřeno“ a v pravé poledne v poloze „otevřeno“. V tomto okamžiku se bok artefaktu nesoucí letopočet 1061 spojí s časovou osou s nejvýznamnějšími daty z historie Chebu. Ta se line celou pěší zónou až po rok 2011 – 950 let doložené existence města
 
Podrobný popis historie budování pěší zóny i její rekonstrukce si můžete přečíst v publikaci „Historie pěší zóny“ od autorů pánů Zbyňka Černého a Karla Hally a paní Hany Knetlové. Tato publikace je k dostání v Turistickém infocentru v Chebu. Podrobná historická data z časové osy dostanete formou letáku ve třech jazykových mutacích tamtéž.
Foto pěší zona

Galerie

Skip to content