Dubnové číslo časopisu Kam po Česku

Milí čtenáři,
co říci o aprílovém měsíci, který pranostika popsala jako „ještě tam budem“? Oficiální odhadci počasí očekávají teplotně normální jaro, což může znamenat sněžení i horko. Mimochodem, také máte pocit, že ať posloucháte nebo čtete zprávy sebevíc, míň a míň se dozvíte? Možná je to věkem, ale troufnu si tvrdit, že prvního dubna se někteří vyvedeme aprílem a poslední dubnový den přeskočíme nějaký ten čarodějný oheň. Mezitím budou Velikonoce a šňůra dní takových, jaké si je uděláme, nebo jaké nám je okolnosti udělat dovolí. A počasí, to bude takové, jaké se ho rozhodneme mít.
Nemilé je, že jsme stále závislejší na dovozu potravin, třeba jablek a ovoce vůbec. Tiše přihlížíme, jak mizí ovocné stromy, nové se nesází a my potom v němém úžasu stojíme před cenovkami dovezeného ovoce z Tramtárie. Pravda, pro velké zemědělce moc práce rukama, pro malé málo rukou na práci, ale naše soběstačnost je už varovných 39 %. Modleme se tedy, aby dubnové mrazíky nespálily zbylé ovocné stromy v květu a urodilo se alespoň z toho, co nám zbylo. Na modlení je nás dost, dokonce víc o 7,8 tisíce, celkem 10,702 milionu. Jsme to ale šťastná komunita, co? Ze 149 zemí světa v žebříčku OSN jsme totiž sedmnáctou nejšťastnější zemí světa. No jo, je to tak, a navíc jsme si oproti loňsku o jednu příčku polepšili.
Protože je měsíc duben odvozen od dubů, kterým v tomto čase začíná růst nové listí, navrhuji jít si to osobně zkontrolovat. Třeba proto, že nejvíce dubů u nás roste v nížinách, a ne na horách, kam se dnes dostaneme snad jen jako Karkulka s potvrzením od babičky, že jí vezeme nákup. Jen nesmíme potkat vlka. Nebo proto, že sedlák Čupera tak převezl čerta v pohádce Jana Wericha „Až opadá listí z dubu“. Čupera byl pijan, ale pálilo mu to, když šlo do tuhého. Věděl, že na podzim dub všechny listy neshodí, až na jaře, když ty staré vytlačí ty nově rašící. Stejně tak i vy dobře víte, že sedět doma není totéž jako se jít projít, a třeba až k dubu. Jen prosím, nechovejte se jako někteří, třebas i mocní, buďte jiní, uvážliví, ohleduplní a dbající na zdraví své i svého okolí.


Luděk Sládek, šéfredaktor

 

Dubnové číslo v tištěné podobě ke stažení zde:

duben 2021

Skip to content